Jak se LED pásky montují a spojují

Pro začátečníky se zde pokusíme popsat, jak se s LED páskami zachází, jak se spojují a zapojují do systému napájení a ovládání. Podělte se s námi o Vaše zkušenosti, rádi je zde uveřejníme. Pro úplné začátečníky můžeme zaslat podrobnější popis zapojení. Je to velmi jednoduché, zvládne to i člověk s minimálními zkušenostmi s elektřinou. Pište na mail: meridla@meridla.eu .
 
Montáž led pásek se provádí pomocí oboustranné samolepky, úchytek, lišt a pod. Dají se libovolně dělit i spojovat. Každý LED pásek má místa pro dělení zhruba po 5 centimetrech. V tomto místě se rozstřihne, obnaží se předcínované kontakty a na ně se napájí dráty. V případě potřeby pásky spojit (nastavit), stačí kontakty procínovat k sobě. Po té se celý spoj dobře zasilikonuje a je hotovo. 
V případě jednobarevných pásků jsou to 2 kontakty, v případě vícebarevných RGB jsou to 4 kontakty.
 
0 0
(tyto fotografie je možno zvětšit přímo u LED pásků)
 
Pozor, je nutno dodržet polaritu + a -.
 
Led pásky jsou napájeny stejnosměrným bezpečným napětím 12V. Je nutno spočítat, kolik má daná větev kW a podle toho zvolit sílu transformátoru. Je potřeba přidat rezervu min. 15%.
 
Mezi transformátor a led pásky lze zařadit "krabičku" pro dálkové ovládání. V případě barevných LED pásků RGB je možno nastavit nejen jakékoliv odstíny, ale nastavit i program pro jejich měnění (např. skokově, postupně a pod).
 
Pokyny pro instalaci LED pásků ve vodě.
 
V podstatě použití LED pásků přímo ve vodě nedoporučujeme, protože nelze zaručit 100% bezpečnost a také proto, že životnost pásků i s krytím IP 68 je max. 2 roky. Přesto zde necháváme naše poznatky:
 
Napětí 12 voltů je bezpečné pro použití v bazénech, akváriích a pod. Nicméně, toto napětí nesmí být za žádných okolností překročeno. Proto se musí používat transformátory s ochranou SELV, u nichž je oddělený primár a sekundár dvojitou izolací. V případě použití pásků s tím největším krytím IP 68 by neměl nastat problém. Důležité jsou také dobře zaizolované spoje silnou vrstvou silikonu. Přesto ale životnost pásek nebude dlouhodobá.
 
Názory na instalaci LED pásků do bazénů se liší. Vše řeší ČSN 33 2000-7-702 se kterou to není přímo v rozporu. Přesto si myslíme, že pro profesionální instalaci montážními firmami to není příliš vhodné. Spíše pro Hobby použití na vlastní nebezpečí. 
 
Ovšem led pásky do bazénů rozhodně patří, například na lemy, kde nejsou instalovány přímo ve vodě a pod. I zde se dá dosáhnout krásných efektů. 
 
Pozn. k SELV:
SELV je zkratkou Safety Extra-Low Voltage (bezpečné malé napětí), která označuje způsob ochrany před úrazem elektrickým proudem. Elektrická zařízení s ochranou SELV nesmí mít na žádné vnitřní ani vnější části nebezpečné napětí . Na rozdíl od PELV (ochranné malé napětí) však jeho obvody nejsou připojeny ani k ochranné soustavě ani k zemi. Zdroje obvodů SELV musí být v bezpečném provedení, aby do chráněné sítě nemohlo proniknout vyšší napětí. Tyto zdroje musí být od jiných obvodů elektricky odděleny
Bezpečnost se řídí  podle norem:
EN 60950-1 pro standardní napájecí zdroje
- napětí na sekundárním obvodu musí být nižší než 60V DC
EN 61347-2-13 pro vybrané LED napájecí zdroje
- napětí na sekundárním obvodu musí být nižší než 120V DC 
Nebyly nalezeny žádné výrobky.

Vyhledávání

Kategorie

Kontakt

GARANT - ing. Jaroslav Šabatka
Schodová 4
78501 Šternberk


IČ: 12081060

Osobní návštěvy jsou možné pouze po předchozí telefonické domluvě!

Pracovní doba: Po - Čt od 8.00 - 16.00 hod., Pá 8.00 - 15.00 hod. Provozní doba ČERVENEC - SRPEN:  V PÁTEK OD 8.00 DO 12.00 hod.
Po dohodě i mimo pracovní dobu.

PÁTEK 21.12 2018 - OTEVŘENO DO 12.00 hod.

DOVOLENÁ - INVENTURA 22.12 2018 - 6.1.2019.

Odbyt - tel., fax: +420 585 012 607

Mobilní telefon: +420 777 707 357

Internet: www.osvetleni.info, www.meridla.eu

Naše další projekty: 
inzertní stránky: www.stavebnibazar.eu
pro hobbytvoření: www.svicky.net

e-mail: meridla@meridla.eu

Počet položek

394
položek
387
skladem

Datum poslední aktualizace

12.12.2018 15:59
Valid XHTML 1.1
Tvorba webových stránek – AiVision, s.r.o. | Eshop řešení AiShop